Archiwum 2018/2019
Pokaz historyczny

17 stycznia odbył się w naszej szkole pokaz historyczny „Ku niepodległej”, przygotowany przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.

Podczas pierwszej części pokazu zostały przypomniane wydarzenia, które doprowadziły do utraty przez Polskę niepodległości oraz trwająca 123 lata historia walki o wyzwolenie kraju spod panowania zaborców.

Uczniowie przypomnieli sobie wydarzenia i postacie z czasów Sejmu Czteroletniego, Księstwa Warszawskiego, powstań narodowych – kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego oraz z okresu I wojny światowej.

     W trakcie drugiej części pokazu zaprezentowane zostały wojskowe stroje i broń z epoki. Dzieci mogły nie tylko obejrzeć, ale również przymierzyć strój kosyniera z czasów powstania kościuszkowskiego, mundur polskiego szwoleżera z okresu Księstwa Warszawskiego, a także  mundury powstańców listopadowych, styczniowych i oficerów I Brygady Legionów Polskich.

Wyjątkowe zainteresowanie wzbudziły wśród uczniów repliki broni używanej przez powstańców w XVIII i XIX wieku oraz przez żołnierzy podczas I wojny światowej.

Pokaz był ciekawą, żywą lekcją historii, podróżą w czasie,  przypomnieniem odwagi, zaangażowania, poświęcenia  i wysiłku, włożonego przez kilka pokoleń Polaków w odzyskanie niepodległej Ojczyzny.