Archiwum 2018/2019
Promujemy 100-lecie odzyskania niepodległości i honorowe oddawanie krwi

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości uczniowie klasy VIII, 22 października 2018 r., odwiedzili Państwowe Archiwum w Opolu i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Życie na granicy marzeń. Na chwilę stali się świadkami wydarzeń, które doprowadziły Polaków do odzyskania niepodległości.

Dowiedzieli się o utworzeniu we Francji Błękitnej Armii dowodzonej przez Józefa Hallera. Warto tutaj wspomnieć, że był on jednym z twórców Krzyża Harcerskiego.

Uczniowie poznali codzienne życie Polaków mieszkających na Śląsku Opolskim w okresie międzywojennym i ich starania w walce o niepodległość. Otrzymali materiały edukacyjne w postaci kalendarza z archiwalnymi zdjęciami i artykułami nt. Banku Rolników, Związku Polaków w Niemczech, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Opolu, Teatru Kukiełkowego założonego przez Alojzego Smolkę, polskich szkół, bibliotek, gazet i świętowania imienin marszałka Piłsudskiego. W tamtych czasach aktorzy sami wykonywali kukiełki do przedstawień, a po wybuchu II wojny światowej zespół teatralny wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Ósmoklasiści obejrzeli również wystawę z archiwalnymi dokumentami dotyczącymi tamtych czasów.

Zajęcia zakończyły się Testem Wiedzy o Polakach na Śląsku w okresie międzywojennym.

Następnie uczniowie udali się do Stacji Krwiodawstwa, gdzie miały miejsce zajęcia na temat: „Twoja krew, moje życie”.  Najpierw obejrzeli poglądowy film dotyczący oddawania krwi. Następnie poznawali składniki krwi, wymieniali grupy krwi ze wskazaniem występujących najczęściej i najrzadziej, a nawet mieli okazję położyć się na fotelach wśród honorowych dawców krwi. Zobaczyli, w jaki sposób oddzielane są składniki krwi. Weszli do pomieszczeń, które na co dzień są niedostępne dla osób niepracujących w stacji krwiodawstwa.  Na zakończenie podziwiali wyposażenie specjalnego autobusu służącego za małą stację krwiodawstwa.

     Nasza szkoła otrzymała certyfikat szkoły promującej honorowe oddawanie krwi i kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych.

     Takie wycieczki są z pewnością bardzo potrzebne, bo dostarczają młodzieży wielu ciekawych informacji, stają się możliwością zdobywania doświadczeń, a także poszerzają horyzonty.

     Opiekun wycieczki: Urszula Ejsmont