Archiwum 2018/2019
Spotkanie ze Strażakami OSP w Bierdzanach

17 maja 2019 r. naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP w Bierdzanach, którzy opowiedzieli nam o swojej trudnej i ciężkiej pracy, często wymagającej zmierzenia się z ludzką tragedią.

Zademonstrowali sprzęt, jakim dysponują oraz pokazali, jak pomóc osobie poszkodowanej w wypadku. Wielu z nich ma uprawnienia do udzielania pomocy przedmedycznej, ponieważ jednostka OSP w Bierdzanach zabezpiecza odcinek drogi nr 45 oraz posiada specjalizację z ratownictwa drogowego.

Uczniowie zostali zapoznani z zawartością plecaka, który zawiera cały sprzęt potrzebny do udzielania pomocy, m.in. worek do resuscytacji, butlę do tlenoterapii, kołnierze do stabilizacji kręgosłupa w różnych rozmiarach. Na przykładzie chętnego ucznia zaprezentowali poprawne zakładanie takiego kołnierza. Do obowiązków strażaków należy m.in. napełnianie butli, sprawdzanie terminu ważności opatrunków.

Strażacy pokazali deskę medyczną oraz zademonstrowali jak specjalnymi poduszkami stabilizuje się głowę osoby poszkodowanej. Swoją sprawność wykazali na przykładzie demonstracji usztywnienia złamanej ręki. Przypomnieli, że zawsze stabilizuje się dwa przeciwległe stawy.

Ostatnim nabytkiem naszej straży jest defibrylator, który służy do przeprowadzania masażu serca.

Zaapelowali, żeby nigdy nie zabierać ze środków komunikacji młotków służących do stłuczenia szyby. Tego typu młotki bywają też zakończone nożykiem do rozcinania pasów bezpieczeństwa.

Wszystkich uczniów zaciekawiło urządzenie do rozcinania, najczęściej, przedniej i tylnej szyby pojazdów mechanicznych.

Podczas każdej akcji ważne jest, żeby strażacy – ratownicy pamiętali o własnym bezpieczeństwie.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami strażacy przypomnieli uczniom o zasadach bezpieczeństwa:

  1. zabroniona jest kąpiel  na kąpieliskach niestrzeżonych, np. stawach, rzekach, jeziorach. Jeżeli pływa się w łódce czy kajaku, zawsze trzeba mieć ubrany kapok. Warto sprawdzić, co powinno być na wyposażeniu danej łodzi czy kajaka. Jeśli są niedociągnięcia ze strony wypożyczającego, należy poinformować o tym policję,
  2. skakać do wody można tylko na basenie, gdzie jest odpowiednia głębokość i ratownik,
  3. nie wolno wskakiwać do wody, będąc rozgrzanym,
  4. zakaz picia alkoholu przed wejściem do wody,
  5. zawsze należy informować rodziców, gdzie się idzie z kolegami, żeby rodzic wiedział, w jakim miejscu przebywa jego dziecko.

Na zakończenie odbył się Turniej Wiedzy o Straży Pożarnej. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI – VIII. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali medale. Strażacy szczególnie wyróżnili uczniów, którzy zajęli najwyższe miejsca:

I miejsce – Julia Pyraś kl. VII

II miejsce – Oliwia Owsianik kl. VII

III miejsce – Wiktoria Jagusch kl. VII

Gratulujemy im ogromnej wiedzy!!!