Archiwum 2018/2019
Wycieczka do Trójmiasta

8-10 maja uczniowie kl. VIII wraz z wychowawczynią - panią Urszulą Ejsmont byli na wycieczce w Trójmieście. Pierwszego dnia spacerowali wzdłuż urokliwych uliczek Sopotu: Jana Jerzego Haffnera (założyciela kąpieliska i kurortu sopockiego), Bohaterów Monte Cassino, czyli słynnego Monciaka, na której zobaczyli m.in. Krzywy Domek. Później przeszli przez Plac Przyjaciół Sopotu i Skwer Kuracyjny do słynnego sopockiego molo, z którego podziwiali polskie morze. Droga powrotna wiodła przez przepiękny Park Północny, pełen alejek znanych artystów.

          Drugi dzień spędzili w Centrum Nauki EKSPERYMENT w Gdyni. Znaleźli się w świecie nauki, w którym mogli przeprowadzać wszelkiego rodzaju doświadczenia, wcielać się w role inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy; dowiedzieć się, jakich codziennych wyborów dokonywać, aby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem; na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, sprawdzić, jak widzą zwierzęta. Mogli również przyswoić sobie naturę dźwięku czy istotę elektryczności oraz magnetyzmu; przekonać się, w jaki sposób prawa fizyki ułatwiają podniesienie samochodu jedną ręką.  Na interaktywnym stanowisku odpowiadali między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani? Dowiedzieli się, jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać? Mogli także przeprowadzić wirtualną operację  i sprawdzić, jak będą wyglądać za 30 lat!

          Niezwykłe wrażenie zrobił na uczniach żaglowiec „Dar Pomorza”, który zwiedzili. Zobaczyli też „Dar Młodzieży” i ORP Błyskawicę.

          Gdańsk ze swoimi niezwykłymi zabytkami i specyficzną atmosferą zachwycił naszą młodzież. Najpierw przez okno autokaru zobaczyli Europejskie Centrum Solidarności ze słynnym Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

          Następnie pani przewodnik oprowadzała ich po najważniejszych obiektach gdańskiej Starówki, o których zajmująco opowiadała. Uczniowie przespacerowali się ulicą Długą, zobaczyli Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ: Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Długie Pobrzeże z Żurawiem, ulicę Mariacką z Kościołem Mariackim.

          Wizyta na Półwyspie Westerplatte przypomniała wszystkim, że to właśnie tutaj bohaterscy żołnierze pokazali miłość i oddanie ojczyźnie przez co stali się symbolem walki o odzyskanie wolności. To dla ich uczczenia wzniesiono Pomnik Obrońców Wybrzeża.

          Ostatnim punktem wycieczki był Malbork. Tutaj uczniowie zwiedzili Zamek Krzyżacki - dawną siedzibę Zakonu Krzyżackiego. Poznali jego historię, zostali zapoznani ze sposobem życia na zamku i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym. Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza! 

          Usytuowany tuż nad samym morzem hotel umożliwiał wieczorne spacery po plaży, podziwianie zachodu słońca i pełne uroku widoki.