Archiwum 2018/2019
ZDROWIE JEST W GŁOWIE

29 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty żywieniowe „Zdrowie jest w głowie” dla uczniów klas: II i IV, V i VI oraz VII i VIII. Warsztaty obejmowały trzy czterdziestopięciominutowe spotkania, w czasie których pani dietetyczka omówiła zasady zdrowego odżywiania.

Uczniowie dowiedzieli się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i powinny się w nim znaleźć produkty należące do czterech grup: warzywa i owoce, białka, zdrowe tłuszcze  oraz produkty zbożowe. Po czym nasi podopieczni samodzielnie komponowali najzdrowsze zestawy śniadań.

Następnie obliczali, ile łyżeczek cukru znajduje się w wybranych produktach. Wykorzystywali do tego celu informacje znajdujące się na opakowaniach. Kolejną czynnością było wsypanie danej ilości cukru do plastikowych pojemniczków. Dzięki temu na własne oczy ujrzeli, ile cukru mieści się w jogurcie, soku czy napoju energetycznym.

Podczas warsztatów pani dietetyczka zaprezentowała piramidę zdrowego żywienia. Przypomniała, że na samym jej dole znajduje się aktywność ruchowa, dlatego ważny jest codzienny ruch. Przedstawiła szeroki wachlarz witamin i podała  listę produktów, w których się one znajdują. Uczniowie dowiedzieli się, jak dużą wartość ma woda i ile powinni jej wypijać oraz w które produkty warto wzbogacić dietę, a których lepiej unikać.

Spotkania upłynęły w bardzo miłej atmosferze i dostarczyły naszym uczniom wielu informacji na temat zdrowego trybu życia i zasad właściwego żywienia.